29 marzec 2024

Dziewięciu oskarżonych w sprawie napaści na jubilera przed dwoma laty

zdjęcie: Dziewięciu oskarżonych w sprawie napaści na jubilera przed dwoma laty / pixabay/441783
Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem podejrzanym o napaść na jubilera w Lublinie w marcu 2022 r. Sześć kolejnych osób odpowie m.in. za paserstwo i pomocnictwo.

Około godz. 20.00 23 marca 2022 r. trzech zamaskowanych mężczyzn weszło do jubilera przy ul. Turkusowej w Lublinie. Prokuratura ustaliła, że napastnicy zagrozili właścicielowi bronią palną, zmusili go do położenia się i używając przemocy, skrępowali mu ręce i nogi opaskami zaciskowymi. Łupem napastników padło 170 tys. zł, 40 tys. euro, 10 sztabek złota, telefon komórkowy, kamienie szlachetne, pierścionki, kolczyki, zawieszki, bransoletki i łańcuszki za nie mniej niż 3 mln zł.

W styczniu 2023 r. lubelska policja powiadomiła o zatrzymaniu trzech mężczyzn podejrzanych o napad i trójki paserów.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Lublinie prok. Beata Syk-Jankowska poinformowała w piątek o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Lublinie aktu oskarżenia przeciwko dziewięciu podejrzanym w tej sprawie.

Zarzuty udziału w rozboju z użyciem broni palnej usłyszało trzech mieszkańców Łęcznej: 49-letni Tomasz B., 44-letni Marcin L. i 28-letni Mariusz N. Zdaniem śledczych oskarżeni działali "wspólnie i w porozumieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w ramach zaplanowanego i ustalonego podziału ról".

Tomaszowi B. prokuratura postawiła ponadto zarzut posiadania bez wymaganego zezwolenia pistoletu marki CZ 92 kal. 6,35 mm produkcji czeskiej i siedmiu sztuk nabojów pistoletowych kal. 6,352 mm Browning produkcji austriackiej.

Czwartym oskarżonym jest 34-letni Krzysztof W., który poinformował sprawców przestępstwa o funkcjonowaniu i organizacji firmy jubilerskiej. Zarzucono mu pomocnictwo.

Kolejnymi oskarżonymi są tzw. paserzy: 46-letnia Katarzyna A., 72-letni Zdzisław S., 22-letnia Klaudia G., 36-letnia Patrycja K. i 40-letnia Diana P. Prokuratura zarzuciła im przyjęcie, a następnie zbycie biżuterii i kamieni szlachetnych pochodzących z przestępstwa.

"Przesłuchani w charakterze podejrzanych, poza Krzysztofem W. i Katarzyną A., nie przyznali się do dokonania zarzuconych im czynów" – przekazała prokurator.

Tomasz B. i Marcin L. przebywają w areszcie śledczym.

Za przestępstwo paserstwa mienia znacznej wartości grozi do 10 lat, a za rozbój z użyciem broni palnej – do 20 lat więzienia.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ joz/