5000 złotych mandatu dla pirata drogowego
Wczoraj w godzinach wieczornych Policjanci Referatu Ruchu Drogowego z Gryfic podczas patrolowania drogi szybkiego ruchu tj. drogi S6, gdzie obowiązuje dopuszczalna prędkość do 120 km/h, dokonali pomiaru prędkości pojazdu marki Volkswagen kierowanego przez 42-letnią mieszkankę województwa opolskiego.
Kierująca pojazdem jechała z prędkością 193 km/h, przekraczając dopuszczalna prędkość o 73 km/h. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 42-latka była już karana za podobne wykroczenia i był już wcześniej wystosowany wniosek o sprawdzenie kwalifikacji w związku z przekroczeniem dopuszczalnej ilości punktów.
Mundurowi, zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożyli na nieodpowiedzialnego kierowcę Volkswagena mandat karny w warunkach tzw. recydywy, co oznacza, że grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do tego wykroczenia – w tym wypadku wyniosła 5000 zł. Kierująca za popełnione wykroczenie została ukarana także 15 pkt karnymi, a policjanci zatrzymali jej prawo jazdy w związku z przekroczeniem dopuszczalnej liczby punktów.
Policja przypomina, że od 17 września 2022 r. kierujący, którzy nagminnie popełniają najpoważniejsze wykroczenia skutkujące poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, muszą się liczyć ze znacznie wyższą grzywną. „Recydywa” dotyczy między innymi przekroczenia prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu czy złamanie zakazu wyprzedzania. Dopuszczenie się przez kierowcę jednego z tych wykroczeń w ciągu dwóch lat będzie skutkowało podwójną wysokością mandatu karnego i tak według nowego taryfikatora przekroczenie dopuszczalnej prędkości o:
• 31-40 km/h – pierwszy raz 800 złotych; recydywa 1600 złotych;
• 41-50 km/h — pierwszy raz 1000 złotych; recydywa 2000 złotych;
• 51-60 km/h — pierwszy raz 1500 złotych; recydywa 3000 złotych;
• 61-70 km/h — pierwszy raz 2000 złotych; recydywa 4000 złotych;
• 71 km/h i więcej — pierwszy raz 2500 złotych; recydywa 5000 złotych.
Należy pamiętać, że brawura i duża prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych.
Zdjęcie poglądowe, źródło: Lubuska Policja