Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie proponuje cykl wykładów psychologicznych online
„Statystki i prognozy odnośnie odsetka ludzkości cierpiącego z powodu chorób i zaburzeń psychicznych nie napawają optymizmem. Liczne informacje medialne i doświadczenia osobiste dotyczące dostępu w polskiej ochronie zdrowia do specjalistycznej pomocy psychiatrycznej, psychologicznej i psychoterapeutycznej budzą duży niepokój. W odpowiedzi na potrzeby młodych ludzi zdecydowaliśmy się uruchomić cykl wykładów pt. „Zdrowe relacje, zdrowa psychika” – przekazał dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSiIZ i rektor uczelni.
Cykl wykładów przygotowali specjaliści z Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ. Pierwsze spotkanie we wtorek o godz. 18 na kanale YouTube. Jan Gosztyła opowie o tym czym jest depresja i inne zaburzenia nastroju. „Czy jest to nowa moda, próba racjonalizacji naszych wad, czy może poważne schorzenie, na które choruje coraz więcej osób? Czy szacunki Światowej Organizacji Zdrowia, że do roku 2030 depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie to prawda, a może kolejne „bicie piany” i straszenie” – zachęca do udziału w pierwszym wykładzie Jan Gosztyła. Dodając, że z zaburzeniami nastroju zmagało się wiele znanych osób, m.in. biblijny Hiob i król Saul, Vincet van Gogh, Charles Dickens, Lord Byron, Ludwik van Beethoven, Edgar Allan Poe, Kurt Cobain, Zbigniew Herbert, Marek Grechuta, czy Robin Williams.
„Na depresję cierpi prawie jedna trzecia nastolatków. Większość z nich zmaga się z problemem samotnie” – przekazała Katarzyna Belczyk z biura prasowego WSIiZ. „Podczas wykładu zostanie poruszony wątek jak zachęcić osoby w kryzysie do komunikowania potrzeby pomocy. Jak otoczenie może się zachować i jak otoczyć wsparciem osoby w kryzysie” - dodała. Będzie też mowa o tym jak rozpoznawać sygnały alarmowe w kontekście depresji i melancholii, a także jak radzić sobie z trudnościami psychicznymi w trakcie codziennego funkcjonowania.
Podczas dwóch kolejnych wykładów zostaną poruszone tematy dotyczące zaburzeń osobowości i poczuciu własnej wartości.
Więcej informacji na: https://www.youtube.com/user/wsiiz (PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ dki/