22 wrzesień 2023

Podlaskie/ W Mielniku rozpoczęła się akcja "Łańcuch poparcia" w geście solidarności ze służbami mundurowymi

Po godzinie 17.40 w Mielniku rozpoczęła się akcja "Łańcuch poparcia", która jest gestem solidarności ze służbami mundurowymi, które strzegą polsko-białoruskiej granicy. Biorą w niej udział mieszkańcy Podlasia oraz m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz jeden z inicjatorów akcji gen. bryg. rez. Dariusz Wroński.
REKLAMA

Zebrani akcji trzymają w rękach m.in. biało-czerwony baner z cytatem: "Warto być Polakiem - Lech Kaczyński" oraz transparent "Murem za polskim mundurem".

Uczestnicy "Łańcucha poparcia" trzymają w rękach rozwiniętą biało-czerwoną flagę o długości setek metrów.

We wcześniejszej rozmowie z PAP podkreślił, że powodem do zorganizowania wydarzenia są różne, wcześniejsze akcje wymierzone przeciwko służbom mundurowym, służącym na granicy polsko-białoruskiej. Jak powiedział, "czarę goryczy" przelał film Agnieszki Holland "Zielona granica".

"W związku z czym powiedzieliśmy w środowisku, które broni na Twitterze polskiego munduru już od ponad dwóch lat w ramach #MuremZaPolskimMundurem, i powiedzieliśmy: dość" - stwierdził generał.

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska podkreśliła, że to ciężki czas dla funkcjonariuszy. "Ochrona granic to teraz wyjątkowo niebezpieczne sytuacje. My nie oczekujemy za to specjalnych podziękowań. Chcemy po prostu, żeby nas szanować i szanować nasz mundur" - dodała porucznik.

Kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej powiedziała PAP, że strażnicy graniczni są wdzięczni za słowa wsparcia i otuchy, które są do nich kierowane każdego dnia. "Mają dla nas ogromne znaczenie; szczególnie pomagało to, gdy wylała się na nas fala hejtu" – zaznaczyła kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz.

Podkreśliła, że najwięcej pozytywnych słów i gestów w stronę strażników płynie od mieszkańców miejscowości przygranicznych. "Po prostu są nam wdzięczni za to, że strzeżemy granicy; że mogą spać spokojnie i czuć się bezpiecznie. Szczególnie widoczne było to, gdy po kilkaset osób dziennie próbowało nielegalnie przekraczać granicę lub gdy rzucane były w naszą stronę kamienie" – powiedziała kapitan.

Obradujący w środę w Krynkach (Podlaskie) Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych przyjął specjalną uchwałę ws. ochrony imienia żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb, które na co dzień są zaangażowane w ochronę granicy polsko-białoruskiej. Wzięli w nim udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef MSWiA Mariusz Kamiński.(PAP)

kow/ mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gryfice
12.4°C
wschód słońca: 05:25
zachód słońca: 20:27
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gryficach